Skelund Time på fredag 25. september

Kære Skelund.dk-læser

Så er vi friske på endnu en Skelund Time med cafe og en fyraftensøl – som vi plejer om fredagen – også på fredag den 25. september.

Selv om dagens længde stadig er særdeles kraftigt aftagende og efterhånden er beskåret med 5 timer og 40 minutter, så er dagens længde stadig nok til, at der kan afses tid til et smut inden om Skelund Midtpunkt for en hyggelig afslutning på ugen eller god optakt til weekenden.

Men i henhold til normal velinformeret kilde, melder vejrudsigten, at vi nu er nået til ”efterårsjævndøgn”, så fra nu af er dagen kortere end natten eller? Mon det så vil sige, at vi skal have ændret løntakster, så vi fremover skal have nattetillæg eller bliver det nu legalt at tage en blunder i arbejdstiden?

Hvorom alting er, så vil der ikke være tid til en blunder i fredagens vagt – og tillæg til en i forvejen frivillig indsats kommer sikkert heller ikke på tale. Alligevel angiver den nuværende udgave af pasningslisten, at det er fam. Torbjørn Nielsen, der vil åbne dørene for dagens gæster. Fra omkring kl. 15.30 vil der være dækket op med kaffe og kage, og så vil der være mulighed for at dagens gæster kan strø om sig med gode historier. Kræver historierne andet end kaffe for at blive skyllet ned, vil dagens første-værter også kunne klare det.

Omkring kl. 17.30 kommer dagens anden-værter og tager over for at fortsætte i stilen lige til lukketid omkring kl. 20.00. Det vil være fam. Søren Nielsen, der er udset til denne opgave, så med dagens samlede besætning er der virkeligt lagt op til uovertruffen service.

Skulle du kende nogen, der kender nogen, der har hørt om Skelund Midtpunkts berygtede fredagshygge, så tag dem bare med indenfor, så de selv kan opleve, hvordan man i Skelund kan få ønsket glædelig god weekend til venner og bekendte, naboer, koner, mænd, kærester, mor- og far-mødre/fædre og bedsteforældre. Kig indenfor, det gør alle de andre – så er det jo i Skelund Midtpunkt, vi ses.

Og næste uge – fredag 2. oktober, hvor den indeværende pasningsliste har nået bunden, kan man se frem til eller frygte betjeningen af fam. Laursen og fam. Støvring

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *